Ako vyprať zažltnuté obliečky?
Kvalitný spánok sa spája s viacerými faktormi. Kľúčovými sú pravidelný spánkový režim, príjemná teplota v miestnosti a vhodné spánkové prostredie vrátane perín a obliečok. Bohužiaľ, po dlhom čase môžu stratiť na svojej kráse a zožltnú. Ako im vrátiť žiarivú bielu farbu?
Vytvoriť kvalitné spánkové prostredie dnes nie je vôbec náročné. Mnohí za základ považujú posteľ, no viac pozornosti by mali venovať matracu a vankúšom. Ak už máte presne to, čo ste hľadali, nezabúdajte na detaily, akými sú posteľné obliečky.
Ponuka tohto tovaru je dnes veľmi široká a vy si môžete vyberať z rôznych veľkostí, dizajnov a materiálov. Jednoducho povedané, vo svojej spálni môžete mať presne to, čo sa do nej perfektne hodí.
V prípade obliečok sa však veľmi jednoducho môže stať, že stratia na kráse a objavia sa na nich nepríjemné žlté fľaky. Namiesto toho, aby ste ich hneď hádzali do koša, máme pre vás niekoľko tipov, ako im dodať druhý dych.
Prečo obliečky žltnú?
V prvom rade je potrebné vysvetliť si, prečo ku žltnutiu obliečok dochádza. Na ich stav vplýva niekoľko faktorov, pričom azda najčastejšie sa stretávame s fľakmi, ktoré vznikli v dôsledku hromadenia telových olejov a potu.
Na ich vzhľad má však vplyv aj nesprávne skladovanie alebo ich kontakt s výrobkami na starostlivosť o pokožku, ktoré obsahujú látky ako benzoylperoxid či alfa hydroxykyseliny. Okrem toho je problémom bielidlo či prehnané množstvo pracieho prášku a aviváže.
Ak chcete, aby vaše obliečky vyzerali ako nové aj po mesiacoch používania, nemali by ste ich vystavovať nikotínovému dymu. Samozrejmosťou je aj ich pravidelné pranie, ku ktorému by malo dôjsť každých 7 až 10 dní.
Ako ich zachrániť?
Hoci vyššie uvedené kroky dodržiavate, môže sa stať, že fľaky sa aj tak objavia. Nemusíte však hneď zúfať a kupovať nové, pretože týchto fľakov sa dá vo väčšine prípadov zbaviť celkom jednoducho.
Kým siahnete po rôznych chemických prípravkoch, šancu by ste mali dať tradičným babským receptom.
Sóda bikarbóna, biely ocot a citrón dokážu zázraky
Skvelým pomocníkom sa stala sóda bikarbóna, ktorá okrem pečenia svoje využitie nájde aj pri čistení nevzhľadných fľakov. Týmto práškom stačí naplniť polovicu šálky a doliať do nej biely ocot.
Následne je potrebné práčku nastaviť na 60 °C a zmes naliať do nádoby na aviváž. Pri voľbe programu prania však dávajte pozor na to, či ho obliečky zvládnu. Po vypraní stačí posteľnú bielizeň vysušiť – ideálne na slnku.
Pomôcť dokáže aj kombinácia teplej vody a šťavy z jedného citróna. Túto zmes by ste mali rozmiešať vo väčšom vedre, keďže je potrebné do nej obliečky na pár hodín namočiť. Po tom, čo obliečky z kúpeľa vyberiete, poriadne ich operte a vysušte. Fľaky by mali zmiznúť. Čo sa týka sušenia, najviac sa vypláca sušenie na slnku, keďže slnečné lúče v kombinácii s citrónom pôsobia ako bielidlo.
Pri zbavovaní fľakov sa ako užitočné preukázalo aj plnotučné mlieko. V tomto prípade stačí do mlieka do mlieka ponoriť len zažltnuté časti a nechať ich v tomto stave niekoľko hodín. Obliečky potom stačí vyprať.
Ak sa stane, že babské recepty nepomáhajú, úspech zaručene prinesie peroxid vodíka. Do vedra naplneného vodou pridajte šálku 3 % peroxidu vodíka, dajte doň na pár hodín obliečky a následne ich vyperte.
Najlepším riešením však ostáva pravidelná starostlivosť. Obliečky stačí pravidelne meniť a prať. Počas prania sa vyhýbajte veľkému množstvu aviváže, ktorá môže na posteľnej bielizni zanechávať zvyšky tvoriace tieto fľaky. Zažltnutie však môže spôsobiť aj priveľa pracieho prášku.