SATÉN a SATÉN. Viete aký je medzi nimi rozdiel?
Slovíčko satén je už od nepamäti znakom elegancie, luxusu a jemnosti. Saténom sa rozumie mäkká splývavá textília s vysokým leskom, používaná na luxusné odevy alebo bytový textil. Viete však o tom, že nie je satén ako satén? Na začiatok sa oboznámime s tým, čo je satén.
Satén = názov tkáčskej väzby. Tkáčska väzba je spôsob previazania osnovných a väzbových nití, čím vzniká súdržná plošná textília, nazývaná tkanina. Pri saténových tkaninách sa používa atlasová väzba, ktorej princíp spočíva na pravidelnom rozmiestnení väzbových bodov (prekríženie osnovnej a útkovej nite) tak, aby sa jednotlivé body nedotýkali. Charakteristickým znakom atlasovej väzby je hustá, hladká, lesklá tkanina s jemným šikmým riadkovaním vhodná na odevné aj bytové výrobky.
Vlastnosti atlasovej väzby:
- Hladká a jemná tkanina,
- Splývavosť tkaniny,
- Lesklá lícna strana / matná rubná strana.
A teraz prejdime na rozdiel medzi saténom a saténom.
Bavlnený satén
Bavlnený satén je mäkká hladká tkanina s elegantným leskom, vyrobená z kvalitných bavlnených priadzí. Tie sa pre ich ešte lepšie vlastnosti ošetrujú úpravami, ako sú česanie a mercerizácia, vďaka čomu sú priadze ešte jemnejšie a lesklejšie. Okrem výhod saténovej väzby sa k bavlnenému saténu pridávajú aj výhody bavlny, ako sú výborná savosť, čo oceníte počas spánku, kedy vlákna bavlny absorbujú pot dovnútra svojej štruktúry a vy sa tak zobudíte svieži a oddýchnutý. Bavlna tiež prináša jednoduchú údržbu aj pri vyšších teplotách, či výborné termoregulačné vlastnosti, čo znamená, že bavlnený satén Vás v lete príjemne chladí a naopak v zime zahreje.
Výhody:
+ prírodný materiál
+ vhodný pre alergikov a ľudí s citlivou pokožkou
+ výborná savosť
+ v lete chladí / v zime hreje
+ ľahká údržba aj pri vyšších teplotách
Nevýhody:
⁃ Vyššia cena
Umelý satén
Určite si z minulosti pamätáte tie ultra lesklé saténové obliečky. To je práve umelý satén vyrobený zo 100% polyesteru, ktoré sú tak nepríjemne klzké, zatiaľ čo bavlnené satén je pri dotyku s pokožkou skutočne príjemný.
Pri umelom saténe sa rovnako ako pri bavlnenom používa atlasová väzba, ktorá prináša vysoký lesk a jemnosť materiálu. Avšak, táto tkanina sa vyrába zo syntetických vlákien ako sú polyester. Výhodou umelého saténu je jeho prívetivá nízka cena, avšak tú rýchlo oľutujeme počas spánku. Dôvodom je nízka absorbcia vlhkosti. Teda presnejšie, polyester neprijíma vlhkosť, a teda pot, produkovaný počas spánku sa udržuje na povrchu textílie, ktorá tak pôsobí mokro a začne sa lepiť na pokožku. Tento materiál tiež nie je vhodný pre ľudí s alergiami či citlivou pokožkou.
Výhody:
+ Nízka cena
+ Vysoký lesk
Nevýhody:
⁃ Nevhodný pre ľudí s alergiami a citlivou pokožkou
⁃ Veľmi klzký povrch
⁃ Nízka savosť
⁃ Chladivý
⁃ Nutná šetrná údržba pri nízkych teplotách
⁃ Ľahko sa zatrháva o nechty, alebo ostré hrany
Pri výbere saténu hrá svoju úlohu častokrát cena, čo nahráva do kariet umelému saténu. Pokiaľ sa však obzeráte po kvalitnom saténe s elegantným (nie umelým) leskom a po dokonalom vzdušnom a pohodlnom odpočinku určite uprednostnite bavlnený satén. Ten sa Vám odvďačí nádherným vzhľadom aj po dlhodobom používaní a skvelým vlastnostiam bavlny.