Ako melatonín ovplyvňuje kvalitu vášho spánku?
Pravidelne máte problém zaspať, v noci sa prehadzujete z boka na bok a ráno sa zobúdzate rozbití, bez energie a s ťažkým pocitom? Dôvodov môže byť veľa a jedným z nich je nedostatok melatonínu. Možno je to aj váš prípad, tak čítajte ďalej a dozviete sa, ako sa prebúdzať s gráciou.
Čo je to melatonín a ako funguje?
Zložitými vzorcami vás nebudeme zaťažovať, melatonín si môžete predstaviť ako strážcu spánku. Telo ho prirodzene produkuje v epifýze (malej mozgovej žľaze), ale aj v sietnici a gastrointestinálnom trakte.
Melatonín sa začína vyplavovať, keď sa stmieva a jeho hladina klesá s východom slnka. Tento regeneračný hormón riadi cirkadiánny rytmus – 24-hodinový biologický mechanizmus, ktorý má na starosť rôzne telesné funkcie vrátane spánku a bdenia.
Melatonín má „prsty v tom", prečo sa vám večer zíva a pravidelne kvôli zaspatiu zmeškáte koniec napínavého filmu. Jednoducho stojí za ľahkým zaspávaním a hlbokým spánkom a postará sa o to, aby bola každá fáza vášho spánku bezproblémová.
🛏️Zaujímavosť o spánku: REM fáza je najdôležitejšia pre spracovanie informácií a pamäť. Počas nej sa vám snívajú sny, v ktorých spracovávate emócie a zážitky z dňa. Zároveň dochádza k podpore kreativity.
Melatonín a spánok: ako zistiť, že ho máte málo
💤 Ak sa dlhodobo prehadzujete v posteli a nedokáže zastaviť myšlienky...
💤 Ak sa dlhobo ráno cítite, že vás v noci prešiel kamión a hladina vašej energie je na nule...
💤 Ak máte dlhodobo pocit, že vás spánok namiesto nabitia energie vyčerpáva...
...pravdepodobne máte deficit melatonínu a mali by ste zmeniť svoje návyky. Odporúčame vám však navštíviť odborníka, aby ste mali 100 % istotu o príčine nespavosti.
Nízka hladina melatonínu môže súvisieť s chronickým stresom i vystavovaním sa modrému svetlu z obrazoviek a LED osvetlenia. Problémy s produkciou melatonínu majú užívatelia antidepresív, starší ľudia alebo tí, ktorí majú nevyváženú stravu s nedostatkom vitamínov B a tryptofánu (aminokyseliny, ktorá sa v tele premieňa na melatonín).
Ako môžete podporiť tvorbu melatonínu prirodzenou cestou?
- Choďte spať a vstávajte v rovnaký čas aj cez víkendy.
- Vytvorte si relaxačnú večernú rutinu – čítajte knihy, meditujte, zacvičte si (večer sa odporúča plávanie či jemná joga), alebo si doprajte teplý kúpeľ.
- Nepozerajte pred spaním TV a nepracujte na počítači.
- Aspoň hodinu pred spaním vypnite elektroniku a stlmte svetlá. V spálni by mala byť čo najväčšia tma.
- Počas dňa choďte na prechádzku do parku alebo si zacvičte vonku. Denné svetlo pomáha regulovať cirkadiánny rytmus.
- Jedzte potraviny bohaté na tryptofán – mliečne výrobky, banány, orechy, ovsené vločky.
- Vyskúšajte čaje z harmančeka, medovky a valeriány lekárskej.
- Zvážte použitie zatemňovacích závesov a masky na spanie.
Spánok ovplyvňuje i kvalita posteľnej bielizne
Riadiť sa vyššie uvedenými bodmi spraví v kvalite vášho spánku významný rozdiel, no je tu ešte niečo. Posteľná bielizeň. Siahnite po priedušnej posteľnej bielizni, ktorá nehryzie, neelektrizuje a je dostatočne priedušná. Top voľbou je 100 % bavlna, satén či lyocell. Všetko z toho nájdete v našej ponuke.
🎨 Pozor aj na farby: Vyhýbajte sa vášnivej červenej, ktorá má stimulujúci účinok. Ľudia s nespavosťou by mali siahnuť po bledých, modrých alebo fialkových obliečkach. Všetko, čo pôsobí rušivo, by malo ísť preč.
Ak trpíte nespavosťou, snažte sa zo života vylúčiť negatívne vplyvy, ktoré narúšajú produkciu melatonínu a kvalitu spánku. Dodržujte pravidelnú spánkovú rutinu, obmedzte používanie elektroniky pred spaním, dbajte na tmavé a tiché prostredie v spálni a vyhýbajte sa kofeínu a alkoholu (nielen) pred spaním. K tomu dávka trpezlivosti a malo by sa to zlepšiť.